Parfemy.cz

Nejočekávanější PC hry roku 2008


Leden 30th, 2008


Přinášíme vám přehled nejočekávanějších PC her pro rok 2008. Vzpomínky na akční hry Stalkera, Bioshock, Call of Duty 4, Crysis či Unreal Tournament 3 jsou stále sladké a my bychom si přáli, aby i nastávajících dvanáct měsíců bylo podobně chutných. Počet strategických hitů nebyl kdovíjaký. Dočkali jsme se sice špičkového World in Conflict, jen škoda, že se neprodával podle představ, a tak možná neuvidíme ani pokračování. Supreme Commander se sice prodával, druhý díl už je v přípravě, vzhledem ke své podstatě však nezaujal všechny vrstvy stratégů. Samozřejmě nesmíme zapomínat na tradiční Command and Conquer 3: Tiberium Wars. Hitů by příští rok mělo být přeci jenom více …

Nejočekávanější akční hry:

Alan Wake

Nové dílko Remedy Entertainment, proslavených autorů Maxe Payna, jsme tu měli již v minulém přehledu. Jak vidno, nestačilo vyjít, ovšem tento rok by se mu to mělo definitivně povést. Vžijeme se do role netradičního hrdiny, průměrného spisovatele Alana Waka, kterému se poté, co potká ženu svých snů, začnou zdát prapodivné sny. Na jejich základě sepíše román, který se ihned stane bestsellerem. Ovšem múza brzy poté mizí a Alan propadá do depresí. Vyhledá psychiatrickou kliniku na ponurém americkém středozápadě, konkrétně v městečku Bright Falls (určitá podobnost s Twin Peaks se nezapře). Jenže sny přetrvávají a Alan je zanedlouho není schopen rozeznávat od reality. Straší ho podivné stíny, a to hlavně večer. Na žádném z dosud vydaných obrázků nebylo vidět nějaké to monstrum či nepřítel, přesto atmosféra působí bezmála hororově. Napětí bude tím hlavním, co vás v Alan Wake čeká a my se na temnou atmosféru nesmírně těšíme. Určitou roli bude hrát i volnost, protože ve městečku a jeho okolí se budete moct pohybovat bez omezení. Velkým příslibem je i fantastické grafické zpracování, využívající DirectX 10 efektů a čtyřjádrových procesorů.

Brothers in Arms: Hells Highway

Třetí díl Brothers in Arms je dalším titulem, který už byl mnohokrát odložen a v našem tradičním přehledu jsme ho měli snad i předloni. Studio Gearbox má evidentně nějaké problémy s vývojem, ale jeho zkušenosti jsou zárukou toho, že by nakonec mělo jít o jeden z nejintenzivnějších zážitků, jaké jsme kdy v rámci žánru stříleček z druhé světové války mohli vidět. Opět má jít o mix stylů: nejde ani o absolutně arkádové Call of Duty, ani realistickou Operaci Flashpoint, nýbrž něco mezi. Hra bude mít svižný spád, ovšem stále je třeba myslet na důkladné krytí a šikovné rozmísťování dalších členů týmu, čímž si zajistíte podpůrnou palbu, ozdravení apod. Novinkou mají být emoce spolubojovníků, které na první pohled uvidíte i v jejich tvářích. Morálka se pak projeví i na bojišti, když se daří, jsou vojáci obzvlášť výkonní a méně náchylní ke zraněním, v opačném případě má trumf v rukávu spíše nepřítel. Grafika využívající Unreal engine 3 působí úžasně a nemalý podíl na tom má i zničitelné prostředí. Ocitnete-li se v bombardované části města, budou kolem vás létat kusy domů, do cesty padat překážky atd.

Devil May Cry 4

Původem konzolová série se již svým třetím dílem podívala také na počítače. Bohužel zprzněné ovládání stejně jako v případě Resident Evil 4 znepříjemňovalo jinak skvělou hratelnost. Capcom už se ale podle svých slov poučil a pro PC chce nyní přinést plnohodnotnou konverzi fantastické akční rubačky. Její znalci se možná podiví nad tím, že v hlavní roli už nevystupuje starý dobrý Dante, nýbrž nováček Nero. Není se však čeho bát, ten bude disponovat ještě větším množstvím úderů a komb než jeho předchůdce. A Dante ostatně rovněž nešel do důchodu. Zpočátku se zdá, že dokonce přeběhl na druhou stranu, ale zajímavý příběh později vše uvede na pravou míru. Zda je z Danteho skutečně zloduch, nebo se stal pouze jakýmsi maskovaným agentem, to se dozvíte v několika úrovních, které si v průběhu hry střihnete i za něj. Nebudou chybět úchvatně stylizovaná prostředí, v nichž je radost bojovat. Pochopitelně budete kosit mocné přesily řadových padouchů, a to úchvatně plynulými bojovými kombinacemi, ale na konci každé úrovně se před vás postaví obří boss. I na něj bude třeba vyzrát, což nepůjde pouhým kosením, ale pouze zapojením nějaké té finty.

Far Cry 2

CryTek se od Ubisoftu sice odtrhl a přidal se k Electronic Arts, pro které stvořil fantastické Crysis (mimochodem, neprodává se tak dobře, jak se čekalo), ale francouzům zbyla silná značka. Tu se rozhodli využít, ovšem reálie kompletně překopali. Z tropických ostrůvků tak přejedeme do rovníkové Afriky, což je prostředí ve hrách neokoukané a pro koncept hry bezmála dokonalé. Na počátku si vyberete jednoho z lovců štěstí, přičemž ti by se měli lišit především vzezřením a životopisem. Volba tak bude z velké části řízena sympatiemi, žádné rozdílné schopnosti nečekejte. Ve fiktivní africké zemi, jež byla nadesignována po vzoru Keni, bují konflikt mezi dvěma zločineckými kartely. Vy se do něj zapojíte a buď pro jednu, nebo pro druhou stranu budete plnit úkoly. Červenou linkou pak má být napínavý příběh o lovu tajemného cizince. Hra nabídne plochu padesáti kilometrů čtverečních, na níž se budeme moct libovolně pohybovat, potkávat ostatní žoldáky, řídit různá vozidla a třeba i způsobovat požáry, jež se pak budou realisticky šířit, dokud nenarazí na přírodní překážku.

Rage

Pochopitelně nemůžeme opomenout nové dítko otce akčního žánru, Johna Carmacka a jeho týmu iD Software. Po letech nejde o pokračování žádné ze zavedených sérií, nýbrž zcela novou značku, která nevypadá vůbec špatně. Děj se odehrává v postapokalyptickém světě, po strašlivé katastrofě, kterou přežilo jen minimum lidí. Samozřejmě se tu usídlili mutanti, jichž je radno se zbavit. Akce tak opět bude hrát prim, ale už ne takový, jako v případě DOOMu či Quaka. Střílením totiž strávíte pouze nějakých 60% herního času, zbytek připadne závodní, respektive jezdící části. Otevřený svět budou hráči prozkoumávat vylepšovatelnou bugynou a na mnoha místech se s ní půjde zapojit do napínavých závodů. Jméno Johna Carmacka zaručuje i konkurenci deklasující grafické zpracování. Elitní programátor pro Rage vyvíjí nový engine zvaný Tech5, který by měl strčit do kapsy i současnou špičku v podobě UE 3 a CryEnginu 2. Jak už to u titulů od iD Software bývá zvykem, vedle dlouhého singleplayeru si užijete také propracovaný multiplayer, ačkoliv zatím není jasné, zda bude cílit na progaming.

Grand Theft Auto 4

Je jen minimum hráčů, kteří by se netěšili na pokračování možná nejúspěšnější akční hry posledních let. PC verze Grand Theft Auta 4 sice ještě nebyla oficiálně oznámena, vycházíme však ze stále stejného scénáře. Půl roku po vydání konzolových mutací se dočkáme i my. Netradiční hrdina Nico Bellic přijíždí do Liberty City na pozvání svého bratrance, který mu slibuje hory doly. Nico se ale brzy zaplétá s mafií, jelikož jeho výtečnický bratranec jede v hodně podivných kšeftech. O akcí nadité úkoly tedy nebude nouze. Liberty City by mělo být věrně zpracováno podle vzoru reálného New Yorku, a to nejen na pohled, ale takříkajíc i na omak. GTA 4 se přesun z horizontální roviny i na tu vertikální. Navštívit budeme moct takřka každou budovu, a co je důležité – půjde vylézt až na střechu a mnohdy se tak skrýt před pronásledovateli (tedy pokud vás nehoní zrovna policejní vrtulník). Kromě obligátního střílení a kradení aut dostane Nico nové schopnosti, například plížení se či šplhání na budovy.

Mafia 2

Je to jen pár dní, co byl zveřejněn asi největší obchod v českých herních dějinách. Společnost Take Two koupila studio Illusion Softworks. V případě Mafie 2 to přinese spíše výhody, protože se IS dostane k větším prostředkům a vydavatel si je jistě nekupoval jen tak pro nic za nic. Chce, aby Mafia 2 byla peckou. V době, kdy je stále těžší oslovit PC hráče, je tato značka nesmírně silná, na počítačích možná silnější než velký konkurent v podobě GTA 4. Vždyť se jí prodalo přes milion kopií! Vedoucí designér Dan Vávra tentokrát umístil příběh do čtyřicátých let minulého století. Opět půjde o to plnit „čestné úkoly“ zadané „rodinou“. Od obyčejného poslíčka byste se měli vypracovat takřka na samotnou špičku hierarchie a dostat se tak k opravdu zajímavým zakázkám. Podle prvních obrazových materiálů se zdá, že fiktivní město bylo vystrojeno po vzoru New Yorku té doby, což na atmosféře jedině přidá. Opět zůstane zachována fantastická kombinace mezi akčními a jezdícími pasážemi s dobovými vozy a realistickým provozem. Věříme, že si Mafia 2 udrží fantastickou atmosféru a opět se stane hitem, který české vývojářské škole dělá čest.

Operation Flashpoint 2

Fandové vynikající vojenské simulace Operace Flashpoint se konečně dočkají pokračování s podtitulem Dragon Rising. Taktická akce už ale nepochází od českých Bohemia Interactive, nýbrž vzniká v interním studiu Codemasters. Noví designéři se ale pevně drží tradic daných předchůdcem. Díky autentickým zbraním a vozidlům se má OF 2 hrát opět velice realisticky, byť pochybujeme, že tolik jako první díl. Codemasters se přeci jenom bude snažit zaujmout masovější publikum, byť i hardcore hráči si nakonec koupili prvního dílu hodně přes milion. Příběh se točí kolem konfliktu Číny a Ruska o fiktivní ostrov Skira. Ve snaze zabránit novému globálnímu konfliktu, zasahuje také americká armáda. Hráč se přitom vžije do kůže několika z jejích příslušníků. Jako v předchůdci hra bude stavět na časté změně rolí. Jednou budete obyčejným pěšákem, pak přesedláte do tanku a jindy se zase stanete pitoletm. Díky přehledným menu půjde zadávat důležité příkazy kolegům. Graficky dělá hra již nyní skvělý dojem. Není se čemu divit – o její pohon se stará vylepšený Neon engine, který si získal ostruhy již v Colin McRae DIRT.

Splinter Cell: Conviction

Se Samem Fischerem bychom se tento rok měli setkat už popáté. Vývoj Conviction ale provázejí určité problémy, šušká se, že hra musela být několikrát přepracována a stále se nedaří zdůraznit její silné stránky. Doufejme, že se to nadaným vývojářům v Ubisoftu nakonec povede, protože tahle akce vypadá hodně zajímavě. Sam Fisher chtěl pomoci, ale nakonec se dostal do role pronásledovaného svým někdejším zaměstnavatelem, agenturou NSA. Musí tedy jít do civilu a tajemný případ vyřešit na vlastní pěst, a to navíc s bývalými kolegy i řadovými policisty v zádech. Podobně jako v Assasins Creed bude velkou roli hrát dav. Na veřejných místech se budete pohybovat často, a tak je jasné, že někdy si vás prostě povšimnou. Potom je zapotřebí se pokusit zmizet v mase lidí. Sam už nebude mít přístup ke svým serepetičkám, a tak si bude muset vystačit s předměty z okolního prostředí. V interiérech může chytit třeba stůl a začít s ním bojovat. Ale i nějaké ty konvenčnější zbraně se do hry dostanou. Navíc je Sam dobrým zápasníkem na blízko.

Stalker: Clear Sky

Přestože jsme na Stalkera čekali léta a hra už málem chytala syndrom Duke Nukem Forever, nakonec loni přeci jen vyšla a byla jedním slovem skvělá. Ano, chyby hratelnost docela kazily, ale celkový zážitek, především ta neopakovatelná atmosféra, byl nenahraditelný. GSC GameWorld na úspěch rychle zareagoval a již na loňské E3 ohlásil pokračování s podtitulem Clear Sky. To má vyprávět příběh předcházející události v Shadow of Chernobyl. Hrdinou se stane dosud bezejmenný voják (nikoliv tedy Stalker), který však bude rovněž nahánět Streloka. Dozvíme se mnohé z toho, co v prvním dílu zůstalo skryto, a že toho bylo požehnaně – jako by autoři s dodatkem počítali dopředu. Velkého zlepšení se dočká umělá inteligence, takže se hodí, když k ruce dostanete celou bandu kumpánů. V Clear Sky totiž bude mnohem větší roli hrát soupeření klanů a armády o neutrální sektory. Zajímavě naložili v GSC se Zónou. Jedna její polovina zůstane zhruba stejná, zatímco druhá bude plná nových prostředí. A anomálií samozřejmě!

Bonus: Duke Nukem Forever

Podle vývojářů z 3D Realms jdou práce na Duke Nukem Forever jako na drátkách, o čemž můžeme mít své pochybnosti, ale nakonec nás to docela těší. Jen je s podivem, že jedno a to samé studio baví více jak deset let pracovat na stále stejném titulu. Ačkoliv to není přesné – ta hra není stejná. Už několikrát se změnila, ať už po herní či grafické stránce (autoři vystřídali celou řadu enginu, momentálně jedou na nové unrealovské technologii). Duke je sice cool hrdina a práce na jeho dobrodružstvích musí být inspirativní, ovšem kde berou tvůrci motivaci, to nám není jasné. Ani v minulém roce jsme se nedočkali nějakých informací o příběhu či herních elementech. Přeci jenom se ale Duke Nukem Forever do médií dostal. Po letech totiž vyšel nový teaser trailer. Pokud nás měl ohromit, nestalo se tak. Možná před několika lety. Doufejme, že hra, ať už vyjde kdykoliv, bude mít co nabídnout.

Nejočekávanější strategie:

Command and Conquer 3: Kanes Wrath

Možná jste si toho trendu již všimli: datadisků vzniká stále méně. Dříve takřka ke každé strategii vyšel aspoň jeden, nyní se přídavku dočkají jen ty nejúspěšnější. A Command and Conquer 3: Tiberium Wars mezi ně jednoznačně patří. Kanes Wrath navíc bude opravdu bytelným datadiskem, na který se musí těšit každý fanoušek této povedené, byť staromódní RTS. Jedním z velkých příslibů je zbrusu nová kampaň, kterou si hráč střihne za zloduchy z NODu. Přitom její první část by měla dokonce předcházet událostem v Tiberium Wars, druhá bude probíhat paralelně s nimi a závěr na třetí tiberiovou válku naváže. Takto vystavěný příběh má velký potenciál zaujmout. Možná ještě více se ale těšíme na variantu hry zvanou Theatre of War. Tento prvek měl přinést již Tiberium Wars, nakonec se ale sliby nenaplnily. V Kanes Wrath by však toto specifické tažení mělo být určitě. Za libovolnou frakci se pustíte do volné hry, přičemž před sebou budete mít mapu takřka celého světa a bude jen na vás, jakou jeho část se rozhodnete dobýt. Důležité je, že tyto kroky mají probíhat tahově. Teprve samotné střety se přepnou do realtimové podoby. Zní to zajímavě a atraktivita se ještě zvýší, když dodáme, že v datadisku bude přítomno celých devět frakcí. Pravda, některé z nich budou mít mnoho společného, jelikož tři stávající strany (NOD, GDI a Scrin) se rozdělí každá do tří oddílů. Ty mají mít částečně rozdílné jednotky a tím i určení. Jsme zvědaví, zda EA vydá skutečně takto rozsáhlý datadisk.

Empire: Total War

S Empire zavede studio Creative Assembly slavnou sérii Total War do 18. století, kdy jen kvetla moc koloniálních mocností. V kampani budete vládnout jednomu z deset národů, mezi nimiž nechybí například Angličané, Francouzi, Španělé či Prusové. Základní princip přitom zůstane zachován: na strategické mapě tahovým způsobem posunujete své jednotky, spravujete říši, vyjednáváte, obchodujete apod. Jakmile však narazíte na nepřítele, spustí se realtimový mód a se vší parádou svižné strategie povedete monstrózní bitvu. Tady přichází na scénu novinka – už se nebude bojovat tolik na souši, ale také na moři, což dovolí zbrusu nový grafický i fyzikální engine. Svět se oproti Medievalu 2 o poznání rozroste a zahrne vedle Ameriky také Indii či Indonésii. V dalekých zemích bude hráčům dovoleno zakládat kolonie za účelem zlepšení finančního stavu impéria. Pro začátečníky by Empire mělo mít připraveno řadu tutorialů a rádců, takže by se do hry měl každý dostat hodně rychle. Významně má být ulehčen mikromanagement, kdy postačí pár kliků, jež nahradí někdejší krkolomné proces, jež nahradí někdejší krkolomné procesy. Nemáme důvod se domnívat, že již pátý díl slavné strategické série nedopadne skvěle.

Panzers: Cold War

Druhá světová válka skončila – jak ve skutečnosti, tak na obrazovkách počítačů. Aspoň se to tak zdá, když už se ani zdaleka nepřipravuje tolik strategií s tímto tématem jako kdysi. Dokonce pravověrná série Panzers přeskočila na zajímavější konflikt, kterým studená válka dozajista je. V Cold War byste se měli dostat do padesátých let minulého století, kdy byl vztah mezi USA a Sovětským svazem na ostří nože. Jelikož dávají tvůrci velký důraz na spektakulární bitvy, nabídne hra kromě vynikajícího grafického enginu také herně podstatné fyzikální efekty. Takřka každý objekt lze zničit nebo s ním aspoň manipulovat. Dynamické změny dne a noci, potažmo města, kde se na chodnících prochází obyčejní lidí, to vše se postará o autentickou a mnohdy ponurou atmosféru. Hráč bude moct ovlivnit složení pěchotních skupin, přičemž každá jednotka půjde vybavit soeciálními schopnostmi. Osmnáctka misí v kampani bude mít zajímavé a mnohačetné cíle. Opravdu skvěle působí příslib, že kampaň bude hratelná v kooperativním módu. Chybět nebude ani klasický multiplayer. Zkrátka a dobře: Panzers: Cold War mají velkou šanci zaujmout svižnou strategickou hratelností a neokoukanými kulisami.

Spore

Velkou šanci na vydání v tomto roce má také údajně geniální výtvor otce The Sims Willa Wrighta. Léta vyvíjený projekt, který by měl změnit nahlížení videoherní branže, se zdá být blízko dokončení. Odborníci i obyčejní hráči se ptají: bude to hit, nebo propadák? Zdá se, že nic mezi tím snad ani nastat nemůže. Samozřejmě, že může – některé prvky mohou zavánět genialitou, jiné nudou, jak se před lety „podařilo“ dalšímu géniovi Peterovi Molyneaux. Ovšem Wright si je svým dílem doopravdy jist. Spore je rozděleno do několika zcela odlišných fází. Nejprve se ujmete role primitivního prvoka, který proplouvá oceánem a živí se menšími živočichy, zároveň se ale musí vyhýbat hrozbám. Jakmile dosáhnete určité velikost, dostanete se na břeh, kde se spustí generátor druhu. V něm si vytvoříte zcela unikátního tvora, s nímž se vydáte do světa šlechtit svůj genetických kód. Najdete si samičku a obměníte několik generací – až do té doby, než budete s tvarem své šroubovice spokojeni. Pak už nezbývá než založit vlastní kmen a rozšiřovat se po celé zemi. Ale ani to není konečná – vesmír je přeci tak velký a byla by škoda ho neosídlit, obzvláště když v něm narazíte na planety obydlené druhy ostatních hráčů. Nebudete však hrát přímo proti nim, jen si z centrálního serveru stáhnete jejich data a dále už se budete potýkat jen s jejich umělou inteligencí.

Starcraft 2

Kéž by vyšel! To si přeje zřejmě každý fanoušek her od Blizzardu a Starcraftu zvlášť, který metody slavného studia aspoň trochu zná. Na jednu stranu je skvělé, že tito kalifornští borci nikdy nevydají špatnou hru, na druhou stranu je často nepříjemné mnoho let čekat, než se kýžený klenot konečně objeví. U Starcraftu 2 však situace vypadá slibně. Na loňské Games Convention jsme si ho již krátce zahráli a předváděné prvky vypadaly kompletně. Korpus je tedy zhruba hotový, nyní zbývá vyvážit trojici zcela rozdílných ras, a to nějaký čas stát jistě bude, obzvláště, když na pokračování nejoblíbenějších strategie všech dob pracuje relativně malý, čtyřicetičlenný tým. Největší důraz bude pochopitelně kladen na multiplayer a vše, co by ho mohlo přiblížit více dokonalosti. Například hrdinů známých z Warcraftu 3 se nedočkáte, jelikož by šlo o příliš variabilní a nekontrolovatelný prvek. V singleplayeru by však v nějaké podobě zahrnutí být měli, ale nejspíše to bude starým způsobem, kdy byl hrdina výrazně silnější jednotkou určitého druhu. Specifické schopnosti každého z nich nečekáme. Kampaň má být do určité míry dynamická, kdy se po každé misi dostanete nad galaktickou mapu a vyberete si další místo, kde chcete splnit poslání. Dá se ale předpokládat, že tento koncept nebude doveden až na hranici svých možností, ale spíše jen zpestří obyčejný lineární postup. Tohle bude hit!

Nejočekávanější RPG:

Age of Conan

Vývoj MMORPG Age of Conan už se táhne poměrně dlouho. Je to ale pochopitelné – jde o jednu z největších připravovaných onlinovek a Funcom, autoři Anarchy Online, chtějí mít jistotu, že půjde o úspěšný projekt. Jak už z názvu vyplývá, hra vás zavede do fantasy světa Hyboria, jenž je znám z oblíbeného béčkového filmu Barbar Conan s Arnoldem Schwarzenegerem v hlavní roli. Zvolíte si jednu ze tříd (mág, kněz, válečník, zloděj) a budete plnit zajímavé questy. Díky tzv. „Real Combat System“ nabídne hra výrazně akčnější souboje než jakákoliv jiná MMORPG. Vtip spočívá totiž v tom, že pohyby mečem, štítem či výstřely luku provádíte manuálně, nikoliv zadáním nepřímého příkazu. Kromě čísel ve statistikách tak bude rozhodovat i šikovnost toho kterého hráče. Souboje budou opravdu tvrdé a záživné – měli byste z nich mít pocit jako skutečný válečník, navíc půjde usekávat hlavy i končetiny, díky čemuž si Age of Conan získal přízvisko dospělé MMORPG. Celý svět bude nekompromisností a brutalitou přímo přetékat – podíváte se třeba do nevěstinců či do zaplivaných námořních přístavů. Pro Age of Conan jsou hodně důležité boje hráčů mezi hráči (PvP), ale na výběr bude i dostatek běžných questů. Zajímavostí je, že do perzistentního světa budete vpuštěni teprve tehdy, když dosáhnete určitých schopností v singleplayerovém dobrodružství.

Dragon Age

O tomto projektu BioWare se zatím příliš neví, ačkoliv se na něm začalo pracovat už v roce 2004 a letos by snad konečně měl vyjít (předpokládáme, že se obšírně představí na E3). A proč takové průtahy? Inu, vedle Mass Effect je to další titul od kanadských RPG mágů, který nečerpá z žádné zavedené licence, ale bude vystavěn ve zcela originálním světě. A ten je pochopitelně zapotřebí vytvořit, což není vůbec nic jednoduchého. Autoři mu musí ušít historii, implementovat do něj uvěřitelné rasy, vnuknout nějaké ty vnitřní problémy a v případě Dragon Age chtějí BioWare dokonce stvořit několik vlastních jazyků! Jde tak dost možná o jejich největší projekt vůbec. Přestože půjde o fantasy, nebojíme se tradičních klišé s tímto tématem spojených. Tvůrci chtějí přinést navýsost ponurý a pokud možno co nejuvěřitelnější svět, jenž ponese i prvky tvrdého středověku. Prostředí bychom měli prozkoumávat s partičkou až čtyř hrdinů. Při pobíhání se díváte rekům z pohledu třetí osoby přes rameno, jakmile však dojde k bojím, přepne se hra do izometrického pohledu, ve kterém lze přeci jenom lépe taktizovat. BioWare je studnicí nápadů, což dokládají i uvěřitelné NPC postavy, jako je například Golem Shale, který nesmírně touží stát se člověkem. Každý quest nabídne řadu řešení, zmíněného Golema budeme například v jeho snahách moci podporovat, nebo ho proměnit ve vraždící mašinu.

Fallout 3

Třetí díl slavného RPGčka, které je pro mnoho hráčů největším klenotem žánru, již netvoří studio Black Isle, ale Bethesda. Ta si obstarala licenci od krachujícího Interplaye a pustila se do práce s opravdovou vervou. Podařilo se jí překonat původní skepsi všech fanoušků, kteří se obávali toho, že půjde o prostý Oblivion v jiném prostředí. Tak to ale není – jistě, pohled z vlastních očí a stejný enginový základ dávají hře se zmíněným obřím RPG určité styčné znaky, ale výrazně více jich bude odlišných. Fallout 3 se odehrává třicet let po událostech druhého dílu. Postapokalyptický svět by měl být menší než ten, který jsme prozkoumávali v Oblivionu. To ale rozhodně neznamená, že si v něm užijeme méně. Naopak, celé prostředí nemá působit ani trochu generickým dojmem, vše bude vytvořeno naprosto pečlivě propracované a vévodit tomu mají vynikající questy. Ty budou spojeny jak s hlavní příběhovou linkou, začínající pokusem o nalezení hrdinova otce, tak pouze napojeny na události zdejšího světa. A že jich není málo. Soubojový systém má být pseudo-realtimový, takže se bude bojovat v reálném čase, na druhou stranu ale bude dostatek prostoru pro tradiční rozhodování se. Bethesda chce převést typický černý humor, legendární S.P.E.C.I.A.L. systém a vůbec celé ovládání do novogeneračního hávu. Zkrátka a dobře – Fallout 3 je jedním z nejzajímavějších RPG titulů, které nás letos čekají.

Space Siege

Další pokus neúnavného Chrise Taylora ovládnout žánr akčních RPG. Už se o to pokusil dvakrát a ani jeden z dílů Dungeon Siege legendární Diablo pokořit nedokázal, ovšem podle všeobecného mínění se jak jeden, tak druhý řadí mezi nejpovedenější klony legendy. Navíc nejde o klony jako takové, Taylor není zvyklý pracovat s kopírákem a vkládá do svých her množství originálních nápadů. Nyní se rozhodl, že fantasy prostředí vymění za sci-fi, což je na poměry akčních RPG vcelku neotřelé prostředí (využili ho snad pouze Harbinger a Restricted Area). Základní příběhová premisa přitom snad ani jednodušší být nemůže. Zemi napadnou agresivní mimozemšťané a vcuku letu ji prakticky vyhladí. Pouze hrstka lidí odlétá na pěti vesmírných křižnících. Čtyři z nich alieni likvidují, pátý ale uniká a hledá nový domov. Jenže to nebude bez problémů – mimozemšťané se podlým způsobem usídlili na palubě a nyní ohrožují i poslední zbytky lidstva. Proto si coby dosavadní hlídač Seth Walker oblékneme bojový oblek a vydáme se šmejdu z vesmíru dát co proto. V průběhu hry budeme Setha moci vylepšovat o vypečené kybernetické díly, jež mu dodají výjimečné schopnosti. Ty mu sice do jisté míry ulehčí postup hrou, ovšem každým takovým implantátem ztratí něco ze svého lidství. Mezi těmito dvěma póly bude celou dobu nutné šikovným způsobem manévrovat, přičemž příklon k jednomu či druhému výrazně ovlivní příběh. Takový nápad se nám hodně líbí, protože se nejedná o prostý konflikt dobra se zlem, ale pořádné dilema se skutečnými dopady na hratelnost. Po celou dobu hry nás navíc bude provázet šikovný robůtek, kterého budeme průběžně vylepšovat novými součástkami.

Warhammer Online

Tento titul tvoří šikovné ručičky, jež daly vzniknout populárnímu Dark Age of Camelot. Díky tomu a díky silní licenci platí Warhammer Online za jednoho z nejsilnějších konkurentů World of Warcraft, ačkoliv ten je se svými deseti miliony předplatitele prakticky nedostižný. Na počátku se po vás bude chtít, abyste si vybrali jednu ze šesti ras, po třech za každou ze stran, Řádu a Chaosu. Tyto se nachází v prakticky nekonečné válce, a tak je celé prostředí hry vlastně jedním obřím bojištěm. Boj hráče proti hráči (PvP) bude stát jasně v popředí. Hrdina se bude moct už od první úrovně zapojit do boje celých říší (RvR/Realm vs. Realm). S tím se pojí plnění speciálních questů. V průběhu hry se budete profilovat směrem k určité třídě, přičemž každá ze stran by měla mít některé společné, ovšem čtyři pro každou frakci budou originální. Warhammer Online by měl vyžadovat co možná nejagresivnější postup, dokonce i léčitelé jsou opravdu efektivní jen tehdy, pokud se sami zapojí do bitev a pomohou svým přátelům také jinak než sesíláním pouhých léčivých kouzel. Zvláštní systém bude v pozadí hry počítat vývoj bitvy a postupně otevírat nová prostředí vedoucí až k hlavnímu městu nepřátelského národa. A pak je možné se účastnit jak obléhání, tak zábavného plundrování!

Nejočekávanější adventury:

A Vampyre story

V tomto případě ale výjimečně o nijak těžké rozhodování nešlo a na nejočekávanější adventuře roku 2008 jsme se v redakci jednomyslně shodli. Na nové dílo Billa Ropera se těšíme od první chvíle, co byla před dvěma roky oznámena, a s každým dalším zveřejněným obrázkem se naše nadšení stupňuje. A rozhodně nejsme sami – A Vampyre Story vzbuzuje nejvíce očekávání i mezi čtenáři, jak prokázala nedávná anketa.

Pro těch pár, co strávili poslední rok na Marsu a o hře ještě neslyšeli, několik základních faktů: Hlavní hrdinkou je krásná operní pěvkyně Mona, která se nešťastnou náhodou stane upírkou. Ale jelikož je to žena zvyklá na společnost a nechce se jí strávit zbytek „života“ na bohem zapomenutém hradě kdesi v Draxylvánii, vydává se na dalekou a nesnadnou cestu do Paříže. Doprovod při jejím putování jí bude dělat netopýr Froderick, klasický sidekick a především nevysychající studnice vtipných hlášek. To vše v nádherné, poctivě ručně kreslené grafice, která v klidu strká do kapsy i Runaway 2. Jediné z čeho máme obavy je rozhodnutí vývojářů rozdělit celý příběh na tři samostatné hry. Pokud ale nebudou mezery mezi jednotlivými díly příliš dlouhé, dal by se tento fakt brát i jako klad – vždyť tři hry jsou lepší než jedna. Každopádně už se nemůžeme dočkat!

Overclocked

Další titul, který jsme měli mít na svých harddiscích již loni. Tým House of Tales, stojící například za špičkovým Moment of Silence, připravuje temný psychologický thriller odehrávající se v New Yorku. Hlavním hrdinou je armádní psycholog David MacNamara, který se snaží vyřešit několik podivných případů, které se v poslední době ve Velkém jablku staly. Několik mladých lidí bylo nalezeno v ulicích nahých, zkrvavených a bez nejmenšího tušení, co se vlastně přihodilo. Podstatnou část Davidova pátrání bude zabírat psychoanalýza těchto pěti lidí a to ve formě retrospektivních hratelných meziher, v nichž se převtělíme do jejich kůže.

Kromě samotného vyšetřování se hrou proplétá i vedlejší dějová linka, a tou je Davidova manželská krize. Veliký důraz bude kladen především na dialogy, kterých má být prý ještě více než v Moment of Silence, což někoho může odradit, na druhou stranu tak však mohou autoři lépe vyprofilovat jednotlivé postavy. Podle zveřejněných obrázků se vylepšení dotklo i grafické stránky, a přestože se nejedná o žádný technologický zázrak je radost na ní pohledět. Nezbývá tedy než držet palce, aby nedošlo k dalšímu odkladu, kterých už hra několik zažila.

Secret Files 2

O tom, že se jedna z nejúspěšnějších adventur posledních let dočká pokračování, nepochyboval asi nikdo. To, že se ho dočkáme tak brzo po prvním dílu, je ale překvapivé, stejně jako fakt, že na něj dvojka vůbec nenavazuje. Němečtí Fusionsphere Systems již minule dokázali, že dovedou stvořit výbornou hru a prostoru na různá vylepšení jim příliš nezůstalo, dočkáme se tedy pouze drobných kosmetických změn, jako třeba několika pozic kamer v průběhu dialogů nebo „obrazu v obraze“, tak jak jsme viděli například ve Fahrenheitovi. Samozřejmostí bude opět nádherná předrenderovaná grafika, tentokrát navíc obohacená o podporu stále oblíbenějších širokoúhlých monitorů. Co bohužel zřejmě ještě zůstane, je naivita a neoriginalita zápletky hry, která se jasně inspiruje Broken Swordy a Indianou Jonesem. Nina s Alexem tentokrát budou pátrat po starobylém pergamenu. Bližší podrobnosti zatím nejsou známy, stejně jako samotný podtitul hry, již teď je ale jisté, že nepůjde o nic menšího než záchranu světa.

Gray Matter

Jane Jensen. Už jen toto jméno samo o sobě stačí, abychom o kvalitách této hry neměli nejmenší obavy. Legendární herní designérka, která má na kontě tak kultovní dílo, jakým je série Gabriel Knight, se po dlouhých letech opět pouští do nové hry. S vývojem Gray Matter to jednu dobu vypadalo bídně, naštěstí se do věci vložila německá společnost dtp a nyní je vše na nejlepší cestě k úspěšnému dokončení.

Na první pohled na hře nic výjimečného není – klasické point’n’click ovládání, průměrná grafika a zápletka o starobylém domě, kam se jde hlavní hrdinka Samantha náhodou schovat před bouří, když se jí v noci porouchá motocykl, vyvolá u zkušenějších hráčů jen pohrdavý úsměšek. Jenže příběh bude o dost komplikovanější, dočkáme se lékařských experimentů a kontaktů se záhrobím… Můžeme se těšit na uvěřitelné dialogy a především originální puzzly, kterými je Jane Jensen tolik proslulá. Výjimečně důležitou roli bude hrát tentokrát hudba, kterou má na svědomí Janin manžel Robert Holmes. Jeho klavírní doprovod postrčí již tak hutnou atmosféru ještě o nějaký stupeň výše.

Mata Hari

Postava nejslavnější špionky všech dob je ideálním adeptem na hlavní hrdinku počítačové hry a je s podivem, že hra na motivy jejího života vzniká až nyní. Na designerské pozici tentokrát nesedí vývojářská celebrita jedna, ale rovnou dvě a to jmenovitě Hal Barwood a Noah Falstein. Že Vám tato jména nic neříkají? A co Indiana Jones and the Fate of the Atlantis, podle mnohých ta vůbec nejlepší adventura všech dob? Tak právě tu mají mimo jiné tito pánové na svědomí. Hodně si slibujeme od nového typu herního rozhraní -autoři se totiž rozhodli spojit inventář a dialogová témata v jedno. V praxi to vypadá tak, že s těmito tématy zacházíte jako s klasickými předměty, používáte je na aktivní místa na obrazovce atd…

Doufejme, že tento přístup bude v praxi fungovat a nebude hraní jen zbytečně znepřehledňovat. Důležitou částí Mata Hariny kariéry bylo svádění mužů a o tuto kratochvíli nepřijdeme ani ve hře. Hlavní hrdinku dokonce uvidíme i v hodně odvážných modelech a spodním prádle, hra ale (bohužel :-) bude přístupná i dětem. Otázkou zůstává, zda se autorům podaří hru dokončit ještě letos – vydání je stanoveno na konec roku, a k nějakému zdržení dochází téměř pokaždé.

Doporučujeme: 1000 her zdarma - Hry online

Článek je v sekci: PC Hry - prodej, recenzePoslední příspěvky

Doporučujeme

Statistiky